Dla wielu osób kabel to po prostu kabel. Gdy jest dostępny w punkcie sprzedaży lub poleca go instalator, to myślisz, że musi być dobry. Niestety, nie zawsze tak jest. Przewody odgrywają kluczową rolę w kontekście bezpieczeństwa, a nieprzemyślany wybór może być zarzewiem problemów.
Dlaczego przewody są tak ważne?
Remont lub budowa domu to idealny moment, by zagłębić się w kwestie instalacji elektrycznej. Jeśli wówczas odpuścisz sobie ten temat, nie dowiesz się, co tak naprawdę kryją ściany Twojego wymarzonego domu lub mieszkania.
Tymczasem od wielu lat jedną z najczęstszych przyczyn pożarów w budynkach jest zwarcie lub awaria instalacji elektrycznej. Większość tego typu pożarów powstaje w miejscu styku, czyli w puszkach łączeniowych, tuż przy włącznikach lub gniazdkach.
Przez co dochodzi do zwarcia w instalacji elektrycznej?
Według danych Głównej Komendy Państwowej Straży Pożarnej, w samym tylko 2021 roku, doszło w Polsce aż do 5420 takich zdarzeń. Dlaczego newralgicznym elementem są właśnie przewody? Specjaliści wskazują na trzy główne przyczyny takiego stanu rzeczy:
- Błędy podczas układania instalacji
Zdarza się, że pożar jest następstwem ludzkiego błędu, popełnionego na etapie układania instalacji. Nawet jeśli remontujesz mieszkanie samodzielnie, tę misję warto powierzyć specjaliście. Internetowi “szkoleniowcy” nie zawsze wszystko dobrze wyjaśnią, a szwagier-złota rączka może nie sprostać zadaniu.
One też, poniekąd, wynikają z ludzkich błędów. Zdarza się, że pożar jest następstwem niefrasobliwości podczas remontu. Pamiętaj, że zanim zaczniesz wiercić dziury w ścianie, musisz mieć pewność, gdzie znajduje się instalacja. Najlepiej skorzystać w tym celu z pomocy specjalnego wykrywacza przewodów.
- Przegrzanie przewodów elektrycznych
Bardzo niebezpieczne jest długotrwałe przeciążenie sieci. Gdy w takiej sytuacji dojdzie do przegrzania przewodów, zniszczeniu może ulec izolacja, co zwykle ma tragiczne następstwa. Jak uniknąć takiego scenariusza? Najlepiej instalując dobrej jakości przewody o przekroju dostosowanym do planowanego obciążenia. W tej kwestii nie warto szukać oszczędności.
Pamiętaj, że gdy już dojdzie do pożaru, na ucieczkę zostaje zwykle nie więcej niż 3 minuty. Po tym czasie dym blokuje większość dróg ewakuacyjnych. 95% ofiar pożarów ginie właśnie w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.
Jak uniknąć pożaru, jeśli dojdzie do zwarcia?
- Odetnij dopływ prądu
- Wezwij elektryka, który:
- Zlokalizuje miejsce zwarcia
- Usunie jego skutki
- Wymieni bezpieczniki
- Pamiętaj - w przypadku zwarcia, liczy się czas Twojej reakcji!