Kable elektroenergetyczne stanowią trzon globalnych sieci energetycznych i pełnią zasadniczą rolę w procesie przechodzenia na energię odnawialną. Koncentracja na zrównoważonym rozwoju w branży kabli elektroenergetycznych stale się zwiększa. Jako wiodący producent kabli elektroenergetycznych NKT nieustannie pracuje nad zwiększaniem poziomu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych zasobów w cyklu życia oferowanych przez siebie produktów. Obecnie spółka NKT z powodzeniem poddaje recyklingowi materiał XLPE jako jeden z pierwszych producentów kabli, minimalizując ślad węglowy swoich rozwiązań. Proces recyklingu został opracowany w ramach projektu badawczego we współpracy ze szwedzkim instytutem badawczym RISE IVF, spółką AXJO Plastic i specjalistą w zakresie materiałów, firmą Borealis.
– Jestem dumny, że NKT wiedzie prym w dziedzinie recyklingu materiałów pochodzących z produkcji kabli elektroenergetycznych, pokazując tym samym, że recykling XLPE jest możliwy na skalę przemysłową w naszym specjalistycznym obiekcie w Stenlille w Danii. Recykling XLPE z zakładów produkcyjnych w Szwecji, Danii i Niemczech to istotny krok w dążeniu do zmniejszenia śladu węglowego i zapewnienia zrównoważonego cyklu życia naszych produktów kablowych – mówi Alexander Kara, prezes i CEO spółki NKT.
W ostatnich latach firmie NKT udało się z powodzeniem uprzemysłowić proces recyklingu XLPE w bliskiej współpracy ze spółką AXJO Plastic, która produkuje obecnie wytrzymałe bębny kablowe z materiału pochodzącego z recyklingu XLPE. Korzyści z recyklingu są oczywiste. Koszty materiałów są znacznie niższe w porównaniu do nowych surowców, a każda tona poddanego recyklingowi XLPE zapewnia oszczędność ok. dwóch ton CO2.
Odnawialny materiał XLPE
Dla NKT mechaniczny recykling XLPE to inicjatywa wpisująca się w dążenie firmy do zwiększania poziomu zrównoważonego rozwoju i odnawialnych zasobów w branży kabli elektroenergetycznych. Ponieważ izolacja z XLPE często stanowi istotną część kabli elektroenergetycznych firmy, NKT działa w bliskiej współpracy z dostawcą materiałów, spółką Borealis, aby odkrywać i opracowywać oparte na zrównoważonym rozwoju rozwiązania z zastosowaniem materiału XLPE dla branży kabli elektroenergetycznych.
– Silniejsza koncentracja na zrównoważonym rozwoju w naszym łańcuchu dostaw to naturalny krok na drodze do zmniejszenia całkowitego śladu węglowego naszych kabli. Ponieważ XLPE to niezwykle ważny materiał dla naszych kabli elektroenergetycznych o wysokich parametrach, jestem zadowolony z bliższej współpracy z naszym głównym dostawcą, firmą Borealis, która pomoże nam tworzyć kolejne odnawialne rozwiązania w zakresie XLPE – mówi Alexander Kara.
Poza koncentracją na recyklingu materiałów wszystkie zakłady NKT produkujące kable wysokiego napięcia działają w 100% w oparciu o ekologiczną energię elektryczną, minimalizując ogólny ślad węglowy produktów firmy z gamy kabli elektroenergetycznych.