Instalacja systemu kabli wysokiego napięcia spółki NKT jest teraz gotowa do przesyłu energii odnawialnej z morskiej farmy wiatrowej Rentel do belgijskiej sieci elektroenergetycznej. Działająca farma wiatrowa zapewni energię odnawialną do 300 000 gospodarstw domowych w ramach docelowego pokrycia 13% krajowego zużycia energii elektrycznej z energii odnawialnej do roku 2020. Ze strony NKT projekt „pod klucz” został zrealizowany pomyślnie dzięki doskonałej współpracy z Rentel NV.
Z radością wspieramy przejście Belgii na energię odnawialną, wykorzystując nasze rozległe doświadczenie i wiedzę fachową w rozwiązaniach „pod klucz” dla morskich farm wiatrowych. Kiedy ponosimy wyłączną odpowiedzialność i blisko współpracujemy z naszym klientem i dostawcami, możemy zapewnić wyższą wydajność i niższe ryzyko w interfejsach projektu. — Współpraca ze spółką Rentel była prawdziwą przyjemnością, a zespoły po obu stronach dołożyły wszelkich starań, by zapewnić powodzenie inwestycji — mówi Andreas Berthou, Executive Vice President i Head of HV Solutions w NKT.
Spółka NKT zaprojektowała, wyprodukowała i zainstalowała system kabli podmorskich o długości 40 kilometrów, składający się z trójżyłowych kabli 220 kV XLPE HV AC (prąd zmienny) zgodnie z planem projektu. Instalację zakończono w roku 2018 po pomyślnym ułożeniu kabli pod wodą przez zaawansowany, specjalistyczny statek NKT Victoria.
Spółka NKT posiada bogatą historię realizacji rozwiązań w zakresie instalacji wysokiego napięcia „pod klucz” zarówno prądu zmiennego, jak i stałego, dla morskich zastosowań wiatrowych. Inwestycja spółki Rentel jest przykładem korzyści płynących z rozwiązań „pod klucz”, dzięki którym klienci posiadają jednego partnera przez cały okres użytkowania instalacji kablowej, co pozwala zwiększyć elastyczność projektu i zapewnia niższe ryzyko i koszty wykonania.
Najważniejsze fakty: Morska farma wiatrowa Rentel
Lokalizacja projektu: Morze Północne, około 34 km od wybrzeża Zeebrugge, Belgia
Zlecenie na wykonanie instalacji: Instalacja kablowa „pod klucz” 220 kV AC XLEPE o mocy znamionowej 309 MW
Łączna długość trasy przewodów: 40 km
Czas trwania: 2016–2018, rozruch technologiczny instalacji kablowej w czerwcu 2018